jazyk / language:   česky  |  english

produkty a služby  |  novinky  |  podpora on-line  |  o nás  |  kontakty  |  partneři  |  info na vyžádání  |  ... a něco navíc  |  
podpora on-line | seriál CAD/CAM ve výrobě, Technický tydeník, 2011

CAM pro 5 osé plynulé obrábění (7)

Dnešní díl seriálu „Obrábění prakticky, CAD/CAM“ ve výrobě je věnován volbě softwarového řešení pro 5osé plynulé obrábění a vychází ze skutečnosti, že na trhu CAM systémů pro 5ti osé plynulé obrábění existují dva hlavní proudy.

Tím prvním jsou CAM systémy vyvíjené a patentované přímo výrobci CAM systémů jako jsou Delcam/PowerMILL, OPEN MIND/hyperMILL, DP Technology/ESPRIT (Auton), Sescoi/WorkNC. Druhým je CAM řešení pro 5ti osé plynulé obrábění vyvíjené společností ModuleWorks GmbH, které výrobci CAM systémů nakupují a implementují do svých produktů. Do druhé skupiny patří výrobci CAM systémů, kteří se rozhodli, že nebudou investovat peníze do jednoho segmentu CAM software, ale raději využijí kapacit firmy, která se 5ti osým plynulým obráběním zabývá detailně. O jaké CAM systémy se jedná je vidět na stránkách partnerů společnosti ModuleWorks GmbH: www.moduleworks.com. Je to velké množství světově známých výrobců CAM systémů, mezi které patří i deset výrobců CAM systémů z první světové dvacítky (zdroj CIMDATA). Obdobné řešení existuje například i v CAD, tedy v systémech konstrukčních, a to při vývoji a licencování jádra Parasolid. Stejně jako u konstrukčního jádra Parasolid, platí i u řešení ModuleWorks pro 5ti osé plynulé obrábění, že každý z výrobců CAM systémů využívá a implementuje různé funkce různým způsobem.

Kdo je ModuleWorks GmbH?
ModuleWorks GmbH je předním světovým dodavatelem komponent 3 až 5ti osého obrábění a simulačních technologií pro výrobce CAD/CAM systémů. Tato firma nenabízí žádné produkty pro koncové uživatele, což jí umožňuje zaměřit se cíleně na vývoj a řešení požadavků svých partnerů. ModuleWorks je na trhu CAD/CAM komponent od roku 1996 a od začátku nabízí produkty a služby pro CAD/CAM průmysl. Vývojové týmy firmy ModuleWorks jsou v Německu, Rumunsku, na Ukrajině a ve Velké Británii a jsou tvořeny z CAD/CAM odborníků se znalostmi z 5ti osého obrábění a technologií grafické simulace. CAD/CAM komponenty ModuleWorks jsou poskytovány jako 32 nebo 64 bit DLL Windows knihovny, C++ API, umožňující rychlou integraci. 

 

 Výrobci CAM systémů, kteří se rozhodli, že nebudou investovat peníze do vyvoje CAM řešení pro 5ti osé plynulé obrábění, ale raději využijí kapacit firmy, která se 5ti osým plynulým obráběním zabývá detailně.


Jak to funguje ve spojení s konkrétním CAD/CAM systémem?
Výrobce CAD/CAM systému implementuje nakoupené řešení firmy ModuleWorks pro výpočet drah nástrojů pro 4 až 5ti osé obrábění. Implementace, i když to není vždy pravidlem, vychází z poznatku, že uživatel CAD/CAM systému je zvyklý na standardní ovládání svého uživatelské prostředí, tedy při požadavku na 4 až 5ti osého obrábění je v CAD/CAM systému vyslán požadavek na výpočet do komponenty ModuleWorks a s vypočtenými drahami obráběcího nástroje může uživatel pracovat stejným způsobem (prohlížet, editovat, simulovat a postprocesorovat) jako s ostatními vypočtenými drahami. Stručně řečeno, toolkit ModuleWorks funguje pro uživatele "neviditelně" a ovládání CAD/CAM systému je stejné jako při výpočtu drah nástrojů ostatních obrábění. Tady je potřeba zmínit se i o grafickém prostředí. Někteří výrobci CAM systémů upravují i grafické prostředí. Do druhé skupiny patří například Mastercam, nebo GibbsCAM, kteří grafické prostředí neupravují a využívají grafické rozhraní připravené firmou ModuleWorks. Výhodou tohoto přístupu je rychlejší implementace novinek i nových modulů firmy ModuleWorks. Nutností ale je, aby byly zachovány všechny standardní funkce na které jsou uživatelé zvyklí a jsou potřebné k ovládání a výběru, např. řídicích křivek, označení ploch.

Postprocesing, překladač virtuálního obrábění
Toolkit ModuleWorks mohou výrobci CAM systémů implementovat i s podporu postprocesingu. Aplikovat podporu postprocesingu od ModuleWorks pro 5ti osé frézování zvolili někteří výrobci CAM systémů. Touto volbou ale automaticky přichází o možnost editovat vlastní NC výstup a hlavně o možnost připravovat NC programy pro multifunkční soustružnicko-frézovací stroje. ModuleWorks nepodporuje soustružení a vícekanálové řízení CNC systémů.
Výrobci CAM systémů, kteří chtějí podporovat 5ti osé frézování i pro řešení na multifunkční soustružnicko-frézovacích strojích volí pro postprocesing své vlastní postprosesorové překladače. Řešení firmy ModuleWorks je využito pro výpočet drah nástrojů pro 4 až 5ti osé obrábění se zachováním všech pravidel a lze tak využít toto řešení pro výpočet drah nástrojů i na CNC soustružnicko-frézovacích strojích, a to jednokanálových i více kanálových. V současnosti jsou na trhu CAD/CAM systémy, které podporují 5ti osé plynulé frézování i na multifunkčních soustružnicko-frézovacích strojích typu Integrex (Mazak), MT (Mori Seiki), Multus (Okuma), a na dlouhotočných CNC automatech švýcarského typu a dokáží 5ti osé frézovací operace synchronizovat se soustružnickými operacemi, a to i např. s podporou sekundárního vřetene, pomocných funkcí jako jsou podavače tyčí a manipulační roboty.

Podpora koncového uživatele
Jak už bylo řečeno, společnost ModuleWorks nepodporuje koncové uživatele. Tyto aktivity musí poskytovat výrobci CAM systémů. Skutečnost, že dva výrobci CAM systémů používají stejné řešení firmy ModuleWorks ještě neznamená, že oba dva stejně naprogramují požadovaný zákaznický dílec. Bez průběžné podpory ze strany dodavatele nelze nic, stejně jako bez 100% zaškolení. Při volbě dodavatele CAM systému je vhodné si nechat vše do detailu ukázat.

Tento seriál si neklade za cíl poučovat, ale otevírat oči. Jedná se o subjektivní vyjádření autora, aktivně působícího v oboru CNC obráběcích strojů od roku 1997, v oblastech CAD/CAM software, obsluhy CNC řídicích systémů, NC programování a seřízení výroby.

Vlastimil Staněk

podrubriky seriál CAD/CAM ve výrobě, Technický tydeník, 2011:
produkty a služby  |  novinky  |  podpora on-line  |  o nás  |  kontakty  |  partneři  |  info na vyžádání  |  ... a něco navíc  |  

sitemap
www.technology-support.cz